Art Deco me je oduvijek privlačio. To je jedinstven Stil s velikim “S” i odmah mi je privukao pažnju čim sam ga primijetila u medijima, a i u stvarnom životu. U meni on budi osjećaj optimizma, želju da svijet učinim ljepšim kroz smjele boje, egzotične materijale i prepoznatljive linije. Ostavio je svoj trag ne samo u arhitekturi već i u modi, nakitu, umjetnosti, kao i uređenju životnog prostora. Dotaknuo je i svakodnevne predmete, i ukrasne i upotrebne. Bezvremenski je.

Što je Art Deco
Art Deco je eklektični stil, interpretiran na različinte načine od strane umjetnika i dizajnera koji su se zasitili tradicionalnim idejama željeli primijeniti modernističke ideje, oživjeti pozitivne aspekte industrijalizacije i općenito ostvariti osjećaj novog, znanstvenog i progresivnog doba. Možda pomalo paradoksalno, oni su također crpili inspiraciju iz mitologije i drevnih stilova, reinterpretirajući ih da funkcioniraju zajedno s modernim stilskim izborima.
U početku, to nije bio formalizirani stil, ideja o “Art Deco” kao stilu došla je nešto kasnije. Prekretnica za Art Deco bila je Međunarodna izložba moderne dekorativne i industrijske umjetnosti u Parizu 1925. godine, koja je predstavila veliku raznolikost radova u modernom stilu – to je bio “Le Style” – koji je pomoglo širenju Art Deco utjecaja međunarodno i preko kontinenata. Budući da su komunikacijske linije bile spore početkom 20. stoljeća, to je također dovelo do različitih interpretacija stila u SAD-u i Europi – što je samo po sebi zanimljiva tema.

Naziv koji danas primjenjujemo za ovaj stil potječe iz odjeljka te izložbe o “Arts Décoratifs”, skraćeno na samo “Art Deco” 1966. godine. Drugi nazivi korišteni u vrijeme njegovog zenita bili su “moderne”, “modernistički stil” ili na francuskom, “style contemporain.”
Ovaj odvažni novi stil naglašavao je upotrebu modernih materijala i uglađenog dizajna, kombiniranih na funkcionalan način. Danas bi se uglavnom mogao opisati kao minimalistički stil, iako su postojale varijcije unutar Art Decoa koje su koristile raskošne detalje, mistične simbole i složene ornamente, ipak i dalje su nekako zadržavale geometrijske linije.

Jedna od većih kontradikcija ovog stila bila je između jedinstvenih i luksuzno izrađenih predmeta za elitnu i kozmopolitsku klijentelu, često prikazanih u filmovima i umjetničkim djelima koja se bave ovim razdobljem, i masovno proizvedenih predmeta od popularnih materijala namijenjenih širem tržištu. Aerodinamični automobili, parne lokomotive, kuhinjsko posuđe i servisi imali su oblike koji su sami po sebi dekorativni, umjesto da imaju površinske ornamente – i također izgledaju apsolutno fantastično.

Zašto ga volim
U sječanju mi je citat Emile-Jacques Ruhlmanna, “Za stvaranje nečega što traje, prva stvar je željeti stvoriti nešto što traje zauvijek”. Za mene, Art Deco je besmrtan i jedan od rijetkih stilova koji uvijek izgledaju aktualno.

On obuhvaća utjecaje iz istočne i zapadne umjetnosti, od drevnog Egipta do zamišljene budućnosti, i od geometrijskog do asimetričnog stila. Ovaj raznolik stil izražen je ne samo u visokoj umjetnosti već i u skulpturama, arhitekturi, fotografiji, modi i industrijskom dizajnu. Njegova elegancija je u preciznosti.

Moj cilj nije samo prodati predmete koji bi ispunili prazne prostore u tuđim stanovima. Želim unijeti osjećaj Art Decoa u vašu okolinu, njegov duh pokreta i geometrije, njegovu raskoš i njegove čiste linije, njegove vizualne evokacije i njegove mirise. Želim stvoriti osjećaje i sjećanja na osjećaje elegancije i sofisticiranosti – ili ih barem probuditi iz vaše prošlosti.
Počela sam s mirisnim svijećama, koje su za mene oblik žive skulpture. Upaljena svijeća je živa, njezin plamen je plesač koji izvodi blistavi valcer, šireći svoje svjetlo i svoj miris na gledatelja.
Smjer kojim želim ići su kućni ukrasi i nakit.